Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

metody leczenia torbieli jajnika zależne są nie tylko od jej rozmiaru, ale także od rodzaju torbieli. Tzw. cysty czynnościowe, czyli związane z cyklem miesiączkowym, przeważnie ulegają samoistnemu wchłonięciu – wystarczy ich obserwacja. Czasami lekarz decyduje o wdrożeniu leczenia hormonalnego. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-torbieli-jajnika-wywiad-badanie-ultrasonograficzne-hormonalne-markery-nowotworowe-biopsja.

Natomiast usunięcie jest konieczne czy raczej: zaleca się usunięcie torbieli, gdy ta przekracza rozmiar 4 cm, co powoduje uciskanie narządów sąsiadujących. Również usuwa się zmiany, które dla lekarza są podejrzane. To jest: torbiel jest unaczyniona, lita (zbudowana ze spoistej tkanki w przeciwieństwie do surowiczych cyst czynnościowych), szybko rośnie, ma wiele komór, itd. Torbiele takie nazywane są nieczynnościowymi i należą do nich m.in. torbiel czekoladowa. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-torbieli-jajnika-torbiel-czynnosciowa-czekoladowa-nowotworowa.

W Pani przypadku trudno ocenić konieczność operacyjnego usunięcia cysty czy alternatywne metody leczenia, ponieważ nie podaje Pani żadnych informacji na temat zmiany poza jej rozmiarem. Proszę skonsultować się z ginekologiem – powinien szczegółowo wytłumaczyć Pani, z z torbielą jakiego rodzaju ma Pani do czynienia oraz dlaczego należy usunąć ją operacyjnie.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-torbieli-jajnika-pekniecie-skrecenie-problemy-zwiazane-z-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty