Jakie są zalecenia po podcięciu wędzidełka?

Witam, mój 5-miesięczny syn ma jutro zabieg podcięcia wędzidełka u laryngologa. Pani neurologopeda, która jako pierwsza stwierdziła zbyt krótkie wędzidełko pod językiem oraz pod górną wargą uważa, że bardzo ważne są ćwiczenia/masaże po zabiegu, natomiast laryngolog uważa, że nie ma takiej potrzeby - stąd moje pytanie, komu zaufać w tej kwestii? Chciałabym również dowiedzieć się po jakim czasie po zabiegu będę mogła rozszerzyć dietę dziecka o pokarmy stałe podawane z łyżeczki? Czy powinnam odczekać jakiś czas po zabiegu czy "przygodę" z jedzeniem mogę rozpocząć już np. dzień po zabiegu? - boje się, że jedzenie z łyżeczki będzie sprawiać ból dziecku i zniechęci się do takie formy jedzenia.

Witam, po podcięciu wędzidełka jest zalecany masaż podjęzykowy. Powikłaniem po zabiegu u dzieci starszych może być bliznowacenie, które może prowadzić do wtórnego ograniczenia ruchów języka. U noworodków nie ma takiego powikłania. Ranka goi się po 2-3 dniach. Przy zmianie konsystencji pokarmów /około 6-7 miesiąc życia/u dzieci z krótkim wędzidełkiem obserwuje się nieprawidłowy transport pokarmu, prowadzący w późniejszym wieku do utrwalenia niewłaściwej odruchowej reakcji połykania. Uważam, że "przygodę" z jedzeniem może Pani rozpocząć dzień-dwa po zabiegu. Jedzenie nie będzie sprawiało Pani synkowi trudności a tym samym nie zniechęci do takiej formy jedzenia.