Zapytaj lekarza

1 , 0 1 5 , 9 7 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Możliwość odstawienia leku Euthyrox

witam mam pytanie w sprawie tarczycy czy bedzie mozliwe wyleczenie i odstawienie na zawsze leku eutyrox50mg poniewaz nigdy nie mialam klopotu z tarczyca mam 61 lat ale w trakcie leczenia przez rok lekiem interferon z powodu wirusa c mialam jako powiklanie niedoczynnosc tarczycy i czy teraz po leczeniu tarczyca wroci tez do normy i nie musze brac leku z gory dziekuje za odpowiedz milego dnia pozdrawiam
KOBIETA, 61 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

Niestety po leczeniu interferonem może dojść do trwałej niedoczynności tarczycy. W praktyce klinicznej można jednak napotkać przypadki pacjentów u których tarczyca po jakimś czasie podjęła czynność hormonalną i można było zaprzestać leczenia. Warto byłoby zrobić usg i zobaczyć jak wygląda jej miąższ po leczeniu. Gdyby w badaniach kontrolnych obserwowała Pani spadek wartość TSH, należy wówczas pod kontrolą endokrynologa redukować dawkę leku. Szanse na wycofanie się niedoczynność są małe, ale zawsze są.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety