Niedoczynność tarczycy po stosowaniu leku Setaloft

Czy lek setaloft 100 mg brany przez 8 miesięcy,może po odstawieniu stopniowym powodować zaburzenia endokrynologiczne w postaci niedoczynności tarczycy ?. W ulotce jest napisane "Po wprowadzeniu sertraliny do obrotu obserwowano następujące działania niepożądane" i jest właśnie wspomnienie o zaburzeniach endokrynologicznych.Po odstawieniu leku setaloft pojawiła się u mnie stopniowo niedoczynność tarczycy. Czy możliwe że ten lek uszkodził coś w moim organizmie że teraz mam niedoczynność ?

Dzień dobry,

Tak sertralina może prowadzić do niedoczynności tarczycy, jednakże jest to niezwykle rzadkie powikłania. Proszę oznaczyć sobie stężenie przeciwciał antyTPO i aTG, aby sprardzić w jakim mechanizmie doszło do niedoczynności. Oprócz tego oczywiście TSH, fT3 i fT4. Warto udać się do endokrynologa, który Pana dokładnie zbada i zaleci stosowne , skuteczne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz