Zapytaj lekarza

1 , 0 1 6 , 0 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyrost masy ciała a niedoczynność tarczycy

Zrobiłam pierwszy raz badania na hormony tarczycy ze względu na objawy od ponad roku i występowanie chorób w rodzinie. Jestem przemęczona, senna, przyrost masy ciała, wypadające włosy. Wyniki T3 w normie 2,87 pg/mL (1,71-3,71) T4 w normie 0.96 ng/dL (0,70-1,48)natomiast przy TSH jest adnotacja że poziom jest podwyższony 4.968 natomiast z tego co widziałam przy przedziale normy który wynosił 0.35 do 4.94 uIU/ml jest nieznacznie podwyższony. Czy może to wskazywać na niedoczynność tarczycy?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam Panią,

Ba podstawie podanych przez Panią wyników badań hormonalnych można postawić rozpoznanie subklinicznej niedoczynności tarczycy. Warto oznaczyć stężenie antyTPO i aTG we krwi i skontaktować się z endokrynologiem, który zaleci Pani odpowiednie leczenie, po którym objawy powinny w krótkim czasie ustąpić.Średnie TSH dla populacji referencyjnej w wieku 20-29 lat, to około 1,43.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety