Na co wskazują bóle kolan u 15-latki?

Witam, córka 15 lat często narzeka na bóle nóg od kolan w dół , szczególnie wieczorem i rano.Występują one falowo np co 2-3 tyg i trwa 2-3 dni innych objawów nie ma ,czy to mogą być bóle wzrostowe ? Czy szukać przyczyny gdzie indziej
KOBIETA, 42 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety jedynie biorąc pod uwagę opis dolegliwości trudno jednoznacznie ustalić ich źródło. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja lekarska i wykonanie odpowiednich badań, aby wykluczyć różne schorzenia. Proszę udać się najpierw do lekarza rodzinnego. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie podstawowej diagnostyki obejmującej m.in. morfologię i CRP. Pomocne może być również badanie rtg. W razie potrzeby lekarz może skierować Pani córkę do specjalisty.

Taki objaw u córki może sygnalizować zarówno bóle wzrostowe, które wynikają z intensywnego rozwoju organizmu jak i inne schorzenia, dlatego nie należy tego lekceważyć. Bóle wzrostowe przeważnie dotyczą nóg. Mogą być odczuwane w różnych miejscach, np. łydkach czy pod kolanami. Zazwyczaj nasilają się w godzinach wieczornych. Takie bóle mogą mieć różną intensywność. Różnica może dotyczyć również czasu ich trwania. W złagodzeniu tych dolegliwości skuteczne może być delikatne masowanie bolących miejsc, jak również kąpiele. Jeżeli tym objawom będą towarzyszyły dodatkowe, np. znaczne osłabienie czy podwyższona temperatura u dziecka, tym bardziej proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza, aby przeprowadzić dodatkową diagnostykę pod kątem innych chorób. Więcej informacji na temat tych dolegliwości można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/bole-wzrostowe-u-dzieci

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-wzrostowe-u-9-latka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-nog-a-bole-wzrostowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej