Nadciśnienie ustępujące po lekach uspokajających - co mi jest?

Witam, Mam 19 lat. Żyję jak żyję, dużo stresu, nerwów i w ogóle. Pewnie wielu to przerabia. Zrezygnowałem ze studiowania, moja dziewczyna była chora i miała zabieg. Po tym wszystkim mija kilka tygodni, pewnego wieczoru wracam do domu i czuję szybkie bicie serca, kładę się zasypiam. Następnego dnia poranek - normalnie funkcjonuję, ale czuję, że coś jest nie tak. Po 15 lekarz i badania ciśnienie 160/120 - wysokie, może ze strachu, potem ekg, wszystko okej. Leki przepisane, wykupione i do domu. Wziąłem leki, jednak nie pomogły mi, zaczęło mi się robić zimno i słabo. Decyzja - jadę do szpitala, przyjęli mnie, leki na uspokojenie i było mi lepiej. 4 dni w szpitalu i badania usg, ukg, ekg holter ciśnieniowy i na serce. Niby wszystko okej. Diagnoza: nadciśnienie tętnicze, moje ciśnienie to około 145-130 na 75-90. Biorę leki, mija ponad tydzień i zaczyna znów się coś dziać. Niedziela - nudności, robi mi się słabo, ból głowy, zmęczenie, ciśnienie w mojej normie. Sen ok. Poniedziałek - budzę się w miarę lepiej, a potem czasami ból i nawroty słabości. Co jest? Może jakaś porada? Postarałem się opisać jak najdokładniej. Dziękuję i życzę wesołych świąt! :)
19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Stres powoduje mobilizację organizmu. Dochodzi w nim do aktywacji układu współczulnego, czego efektem jest skurcz naczyń i przyspieszenie czynności serca. W stresie podnosi się ciśnienie krwi, ma to na celu zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie. Nasz organizm reaguje na stres tak samo, jak przed setkami lat, kiedy większość zagrożeń była związana z koniecznością ucieczki lub podjęcia walki (np. z drapieżnikiem).
Dlatego też, leki uspokajające mogą obniżać ciśnienie krwi. Jest to jednak działanie wyłącznie na objawy - byłoby najlepiej, gdybyś mógł porozmawiać z psychologiem o swoich problemach.
Psychoterapia pomaga nadać inne znaczenie przykrym wydarzeniom i lepiej radzić sobie ze stresem. Część z opisywanych przez Ciebie objawów (np. nudności) może być działaniem ubocznym leków na nadciśnienie.

Z pozdrowieniami