Nasilające się jąkanie u 2-latka

Mój młodszy synek (ma obecnie dwa lata i cztery miesiące) dwa miesiące temu zaczął się jąkać.Stało się to niedługo po moim powrocie do pracy. Zatrudniliśmy w tym czasie opiekunkę, ale nie wiązałabym tego z jej osobą, bo Mały ją naprawdę bardzo lubi i nie może się doczekać jej przyjścia. W ostatnim tygodniu jąkanie znacznie się nasiliło i zastanawiam się czy już zasięgać porady specjalisty (a jeśli tak to jakiego) czy na razie czekać co będzie dalej ?

Witam,
proszę udać się do logopedy - balbutologa, który przy współpracy z psychologiem przeprowadzi diagnozę i w razie potrzeby ustali program terapii lub udzieli Państwu wskazówek dotyczących postępowania w przypadku rozwojowej niepłynności mówienia. Pozdrawiam

Witam,
Jąkanie wczesnodziecięce wiąże się zazwyczaj z przeżyciami( czasami traumatycznymi) dziecka. Proszę pamiętać,że traumatyczne przeżycia dla syna to dla osoby dorosłej coś trywialnego. Najprawdopodobniej w związku z Pani pracą zmieniło się u Państwa w życiu wiele rzeczy, do których mały nie był wcześniej przyzwyczajony. Jego poukładany świat się zmienił i powolutku musi się do tego przyzwyczaić. Proszę skonsultować się ze specjalistą - logopedą, który wskaże odpowiednie metody i poprowadzi terapię. Według najnowszych badań terapia jąkania wczesnodziecięcego to terapia z udziałem całej najbliższej dziecku rodziny, tylko wówczas przynosi oczekiwane rezultaty.
Pozdrawiam
Aleksandra Karlik

Warto zasięgnąć porady, proszę skontaktować się z pediatrą i logopedą. U małych dzieci może wystąpić fizjologiczna niepłynność mówienia, ale dla pewności można się skonsultować

Witam

W sytuacjach stresowych u dzieci szczególnie wrażliwych emocjonalnie pojawia się czasami nie płynność mówienia. Taki stan często mija samoczynnie, czasami wymaga jednak podjęcia terapii u specjalisty. Proszę skonsultować się z psychologiem i logopeda, którzy ocenia sytuację i dadzą zalecenia.

Z poważaniem
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl