Od czego zależy wysoki wzrost?

Witam! Mam 13 lat, mój wiek kostny wyszedł na 14 lat i lekarz powiedział, że chrząstki nie są jeszcze zamknięte. Półtora roku już mam okres. Mam 161 cm i ważę 52 kg. Przez ostatni rok urosłam tylko centymetr. Moi rodzice są wysocy. Tata ma 184, a mama 176. Trenuję siatkę i bardzo bym chciała wiązać z nią przyszłość, jednak boję się, że nie urosnę za wiele. Ile tak naprawdę mogę jeszcze urosnąć?

Witam!

To ile możesz urosnąć zależy od wielu czynników. Na wzrost wpływ ma zarówno genetyka (to czy rodzice są wysocy), odżywianie, aktywność fizyczna jak i wiele innych czynników. Dlatego nie mogę określić o ile jeszcze możesz zwiększyć swój wzrost. Tak jak napisałaś Twoi rodzice są wysocy, a dzieci zazwyczaj przerastają swoich rodziców. Dodatkowo jesteś aktywna fizycznie, co również sprzyja wzrostowi. Pamiętaj, żeby odżywiać się prawidłowo i nie stosować popularnych diet odchudzających, aby nie zabrakło Ci składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu. Pamiętaj, że zahamowanie wzrostu u dziewcząt następuje w wieku około 16-17 lat, dlatego masz jeszcze dużo czasu.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna