Oznaczenia ALDO i ARO

Proszę i interpretację wyników: ARO 0,16 ALDO 24,93 ALDO/ARO 156 METANEFRYNY 66,0 NORMETANEFRYNY 216,0 DZM 1500ml Aldosteron w pozycji leżącej 9,07 Aldosteron po infuzji

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Badanie stężenia aldosteronu (ALDO) i aktywności reninowej osocza (ARO) jest wskazane u chorych z nadciśnieniem tętniczym. Podwyższone wartości aldosteronemii (>16 ng/dl) współistniejące z bardzo niską ARO (zwykle <1 ng/ml/godz., stosunek ALDO/ARO>30) przemawiają za zespołem Conna. W wątpliwych przypadkach wykonuje się oznaczenia ALDO i ARO w warunkach podstawowych i w testach stymulacyjnych (po pionizacji i podaniu diuretyku). W zespole Conna aldosteronemia jest podwyższona wyjściowo i nie zmienia się istotnie po stymulacji, natomiast ARO jest wyjściowo niska i nie wzrasta po stymulacji.