Podejrzenie raka u przyjaciela

mój przyjaciel ma podejrzenie raka, w jaki sposób mogę go wesprzeć?

Mgr Karolina Kwiatkowska

Proszę pamiętać, że podejrzenie choroby nowotworowej w wielu przypadkach się nie sprawdza. W okresie diagnozy najważniejsza jest obecność i reagowanie na sygnały, które wysyła chory. Jedni potrzebują stałej obecności, towarzystwa na badaniach, inni wolą nie wspominać o możliwości choroby. Dobrze jest się czymś zająć, może wyjechać i nie myśleć o wynikach. Nie pisze Pan na jakim etapie jest diagnoza. np. na wyniki biopsji czeka się często około 2 tygodni. To czas, w którym pacjent nie może nic zrobić. Ważne, żeby mieć tego świadomość i nie zadręczać się rozmyślaniami.
W Krakowie działa Stowarzyszenie Wspierania Onkologii Unicorn, w razie potrzeby tam może Pan szukać pomocy.

Witam, podejrzenie diagnozy choroby nowotworowej wiąże się z wysokim poziomem lęku i stresu. Proszę być obecnym, ponieważ przyjaciel potrzebuje przede wszystkim wsparcia, uwagi, rozmowy, troski. Zmaga się z wieloma trudnymi emocjami, które powinien mieć komu wyrazić. Zamiast pocieszania, proszę się spytać czego oczekuje, w czym może mu Pan pomóc. Przesyłam link: http://unicorn.org.pl/centrum-psychoonkologii/jak-mozemy-ci-pomoc/ Pozdrawiam serdecznie