Problem z określeniem orientacji seksualnej u 18-latka po zranieniu przez dziewczynę

Witam, Nazywam się Jakób mam 18 lat. Od niecałego roku nie wiem jaką mam orientacje seksualną. Wszystko zaczęło się od tego że bardzo zraniła mnię dziewczyna przez co cierpiałem. Przed zranieniem na samą myśl o kobiecie miałem wzwód teraz prawie nic. Wtedy wmówiłem sobie że napewno jestem gejem, zmuszałem się do oglądania gej porno i teraz mam wibracje w członku gdy je oglądam. Wcześniej mnie to brzydziło. Czy taka zmiana jest możliwa? Pozdrawiam i życze miłego dnia

Mgr Adam Horak Psycholog

Trudno mówić o orientacji innej niż heteroseksualna w wieku zaledwie 18 lat. O pełnym rozwoju psychoseksualnym można mówić dopiero ok. 30 roku życia. Zranienie przez dziewczynę, o którym Pan wspomina, świadczy, że wykazuje Pan wrażliwość zdecydowanie na kobiety. Trudno zatem mówić o homoseksualizmie w Pana przypadku, tym bardziej, że gej porno oglądał Pan na siłę, niejako Pan je sam sobie wmawiał. Młody mężczyzna miewa erekcję w różnych sytuacjach, nawet mającego niewiele wspólnego z seksem. W okresie własnego dojrzewania ze zdziwieniem przeczytałem w książce dr. Janczewskiego pt.: "O chłopcach dla chłopców", że amerykańscy chłopcy erekcję mają podczas kościelnych nabożeństw czy słuchania hymnu narodowego. Erekcja jest wynikiem skomplikowanych procesów warunkowania reakcji na różne bodźce i można ją wywołać poprzez różne skojarzenia, niekoniecznie seksualne (np. przez noszenie zbyt obcisłych ubrań, intensywną pracę fizyczną, może pojawić się po intensywnej kłótni). Dobrze, że się pojawia, bo świadczy o zdrowiu i sile mężczyzny i można z niej być dumnym. A co do tej dziewczyny, to może warto do niej zadzwonić (a może do innej) niż dalej oglądać gej porno - wbrew sobie. Ja bym tak zrobił.

Witam. Podobne dylematy dotyczące orientacji sekualnej są dosyć często spotykane w Pańskiej grupie wiekowej. Jest to czas, w którym zarówno nasza osobowość, jak i tożsamość seksualna jeszcze się kształtuje. Każdy z nas ma poza tym głęboko w sobie zakorzenioną potrzebę bycia blisko zarówno z mężczyzną, jak i z kobietą. Dzieje się tak dlatego, że każdy miał doświadczenia bliskości z matką i z ojcem. Nawet jeśli jeden z rodziców był nieobecny to często mamy przynajmniej jakieś wyobrażenie na jego temat. Właśnie takie wczesnodziecięce doświadczenia kształtują naszą dorosłą tożsamość seksualną. Jedynym sposobem potwierdzenia Pańskiej tożsamości jest inicjacja seksualna z kobietą lub mężczyzną. W zależności od tego, w której relacji czułby się Pan bardziej komfortowo, taka będzie przeważająca orientacja seksualna. Jeżeli myśli dotyczące Pańskiej orientacji są bardzo przykre i lękowe proponuję konsultację u psychoterapeuty. Małgorzata Danielewicz