Rozmowa z rodzicami o wyborze studiów

Chciałabym zostać dziennikarką i pójść na studia dziennikarskie, ale moi rodzice chcą żebym poszła na prawo. Jak im wytłumaczyć to że nie chcę być prawnikiem ?

Witam... z Pani listu wynika, że Pani kontakty z rodzicami nie układają się najlepiej. Nie jest też chyba Pani bardzo odważną w decydowaniu osobą.... Pani list wydaje mi się "wierzchołkiem góry lodowej", fragmentem problemów. które Panią dręczą, a o których Pani nie pisze. Zrobi Pani oczywiście co Pani zechce, aj proponowałbym jednak skontaktować się z psychoterapeutą lub psychologiem. Najlepiej w Poradni Leczenia Nerwic lub w Poradni Zdrowia Psychicznego. Proszę przełamać strach i spróbować. Wycofać się zawsze przecież można, a być może okaże się, że spotka Pani w specjaliście z poradni kogoś, kto jest w stanie nie tylko Panią zrozumieć, ale i pomóc. Proszę nie zwlekać. Pozdrawiam

Witam,

przede wszystkim to nie rodzice idą na studia i to nie rodzice będą wykonywać ten zawód. To o Pani życie i Pani satysfakcję chodzi.

Czasem w swojej praktyce terapeutycznej spotykam ludzi, którzy sporo osiągnęli w swojej dziedzinie, ale nie mają z tego satysfakcji. Zwykle powodem okazuje się być to, o czym Pani pisze w swoim pytaniu - wybierając kierunek studiów nie kierowali się swoimi potrzebami, tylko spełniali oczekiwania kogoś innego.

Co do tego jak wytłumaczyć - tu nie ma dobrej recepty. Myślę, że najlepiej wprost. Ma Pani prawo dokonywać swoich własnych wyborów, tym bardziej, że ostatecznie to na Panią spadną ich konsekwencje.

Pozdrawiam i trzymam za Panią kciuki!