Jak powiedzieć rodzicom o rezygnacji z drugiego kierunku studiów?

W tym roku zaczęłam drugi kierunek: administrację. Jednak już teraz wiem, że to nie dla mnie. Poszłam, bo rodzice mnie namawiali i w końcu uległam. Jednak ja czułam, że nie chcę, jednak bałam się odmówić. Nie interesuje mnie praca biurowa, wole podróże, języki, a to właśnie daje mi pierwszy kierunek. Chciałabym zrezygnować, ale nie wiem jak zareagują rodzice... juz i tak nie chodzę na wykłady, jedynie na ćwiczenia. Proszę o radę. Dziękuję.

Aleksander Ropielewski

Proszę uczciwie powiedzieć rodzicom to samo o czym napisała Pani w swoim pytaniu. Nie można nikogo zmuszać do obrania drogi życiowej, która jest da niego nudna i nie sprawia mu radości. Jestem pewien, że przy szczerej rozmowie okaże się, że rodzice nie chcą Pani zmuszać do kontynuowania drugiego kierunku studiów, który Pani nie interesuje. Nawet gdyby było im przykro proszę pamietać, że to jednak Pani życie i ma Pani prawo o sobie decydować.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Witam. Jest Pani dorosła i ma Pani prawo sama decydować o swoim życiu. Szkoda czasu na coś, co na pewno Pani nie interesuje. Czas, żeby rodzice zobaczyli, że sama Pani podejmuje decyzje, a dla Pani - czas zmierzyć się z emocjami rodziców, nawet negatywnymi. Dorosłość polega między innymi na tym, że przyjmujemy do wiadomości to, iż nie jesteśmy w stanie zadowolić wszystkich. Najważniejsze, by iść własną drogą. Warto z rodzicami spokojnie i rzeczowo porozmawiać. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Ma Pani 20 lat, najwyższy czas wziąć odpowiedzialność za swoje życie i wybory. Spełnianie ambicji rodziców nigdy nie wychodzi na dobre. Sama Pani widzi, że ulegając namowom rodziców, jedynie narobiła sobie Pani kłopotu, bo teraz trzeba całą sprawę odkręcać. Ale uczymy się na błędach :-)
Proszę szczerze, asertywnie i otwarcie powiedzieć rodzicom o swojej decyzji rezygnacji z drugiego kierunku. Argumenty są jasne, ma Pani inne zainteresowania i nie będzie pracować w tym zawodzie. Może też Pani poprosić rodziców, żeby uszanowali Pani decyzję, bo jest Pani dorosła.
Jeżeli będzie im przykro lub będą źli, proszę dać im czas na oswojenie się z Pani decyzją oraz z tym, że podjęła ją Pani sama.
Nie wiem jak wyglądają Pani relacje z rodzicami na co dzień, ale wiek w którym Pani jest, to czas odcinania pępowiny, brania odpowiedzialności za siebie i dokonywania własnych wyborów. Nie wszyscy rodzice są na to gotowi, ale im szybciej zrozumieją że to Pani prawo, tym lepiej.

Pozdrawiam serdecznie.