Skierowanie na wykonanie badań na choroby weneryczne

Witam. Czy na wykonanie badań na choroby weneryczne trzeba mieć skierowanie, ukończone 18 lat lub opiekuna?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Skierowanie do lekarza dermatologa-wenerologa nie jest konieczne. Odpowiednie badania zleci lekarz po przeprowadzeniu badania klinicznego. Jeśli jest Pan osobą niepełnoletnią, musi się zgłosić do lekarza z rodzicem lub prawnym opiekunem.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, zarówno wizyta u ginekologa, jak i u dermatologa (lekarze tych specjalności najczęściej diagnozują choroby weneryczne) nie wymaga skierowania. Osoby poniżej <18 r.ż. powinny zgłosić się z opiekunem prawnym. Odpłatne wykonywanie badań w laboratoriach analitycznych (bez wizyty u lekarza) również nie wymaga skierowania.