Splenektomia a wynik badania szpiku kostnego

Magakariocyty i mikromegakariocyty liczne niepłytkujące/skąpopłytkujące. Szpik kostny pobrano z rękojeści mostka. Bogatogrudkowy. Rozmazy bogato komórkowe. Układ granulocytowy 71% w populacji j.w. Układ erytroblastyczny 15%. Limfocyty 14%. Megakariocyty i mikromegalaricyty skapo/niepłytkujące. Wniosek i rozpoznanie: Obraz odpowiada ITP . Czy przy takim wyniku mam zdecydować się na usunięcie śledziony? (śledziona nie jest powiększona)

Witam. Pani śledziona rozpoznaje własne krwinki jako uszkodzone i niszczy je. Wszystko zależy od hematologicznego punktu widzenia - tu chirurg jest jedynie wykonawcą zlecenia "na ucięcie" :)