Spożywanie słodyczy przy cukrzycy typu II

Witam, mam 25 lat choruje na cukrzyce typu II przyjmuje glucophage 500 mg mam 168 cm i waze 85 kg. Od jakiegoś czasu jesli zjem za dużo lub cos słodkiego boli mnie brzuch. Wczesniej to się nie zdarzało. Dlaczego tak się dzieje?

Szanowna Pani,

Sugerowałbym dodatkowo oznaczenie przeciwciał anty GAD, stężenia peptydu C oraz enzymów trzustkowych i kontakt z diabetologiem. Konieczne jest zebranie bardziej szczegółowego wywiadu lekarskiego i zbadanie Pani.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli