Szczepienie przeciw HPV a cytologia

Czy przed podaniem szczepień przeciw HPV u pacjentki, która nie rozpoczęła współżycia, lecz leczyła się w przeszłości na infekcje (najprawdopodobniej grzybicze) pochwy, jest wskazane wykonanie kontrolnej cytologii w celu wykrycia ew. nieprawidłowości?

Nie ma przeciwwskazań do wykonania cytologii. Cytologie powinno się wykonywać natomiast u kobiet które już rozpoczęły współżycie. W opisanym przypadku - jeśli tylko jest taka możliwość pobrałbym cytologie.