Torbiel w prawym dole pachowym

Witam! Jakieś 2 lata temu pod pachą zrobiła mi się mała kuleczka. Zlekceważyłam to, stawiając na podrażnienie od antyperspirantu, aż do momentu, kiedy zaczęła mnie rwać prawa ręka. A okazało się, że ta kuleczka jest w tym samym miejscu i chyba takich samych wymiarów. Spanikowałam i postanowiłam iść do lekarza 1 kontaktu, gdzie dostałam skierowanie do chirurga, a następnie usg piersi i dołów pachowych. Dostałam taki oto wynik: Sutki o budowie gruczołowej ze zmianami dysplastycznymi o charakterze łagodnym. Zmian ogniskowych nie stwierdzono. Tkanka podskórna, wiązadła Coopera i przewody mleczne prawidłowe. Węzły chłonne pachowe w badaniu usg. niepowiększone - w dole pachowym lewym widoczne są dwa blisko siebie położone drobne węzły chłonne z zatokami tłuszczowymi niecharakterystyczne. W dole pachowym prawym w miejscu badanego guzka w tkance podskórnej widoczna jest 7 mm bezechowa strefa płynowa z typowym dla torbieli wzmocnieniem zza tylnej ściany.W dole pachowym prawym ponadto widoczny jest mierzący w osi długiej ok. 22 mm węzeł chłonny z rozbudowaną zatoką tłuszczowo-niecharakterystyczną. Wnioski: dysplasia benigna mammarum: Obs axilae dx. Z tym wynikiem poszłam do lekarza chirurga, który stwierdził, że wymaga to tylko obserwacji, gdyż wynika z badania, że jest to zwykła torbiel. Pani radiolog, która robiła usg powiedziała, że chirurg musi zdecydować co dalej, ale ona nie widzi podstaw do biopsji, powiedziała, że może to być również od zatkanego przewodu mlecznego, jak i kanalika, a nawet to może być od zmian hormonalnych i taki urok. Dodam, że mam 2 dzieci i karmiłam piersią. Mam 27 lat, bardzo proszę o odpowiedź czy powinnam to skonsultować jeszcze z onkologiem, czy poprzestać na tym, co zadecydował chirurg. Następne usg. za 2 miesiące. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

Wyniki badania wskazują faktycznie, że w prawym dole pachowym znajduje się torbiel, co też prawdopodobnie jest wyczuwalne w badaniu. Torbiel to zmiana łagodna, która może spokojnie zostać do obserwacji, chyba że sprawia dolegliwości bólowe, przeszkadza lub powiększa się.

Przychylam się do zdania lekarzy, że zmianę należy obserwować. Kolejne badanie USG wykonać jak zalecają lekarze za 2 miesiące i zobaczyć - jeżeli torbiel będzie się powiększać lub pojawią się jakiekolwiek niepokojące zmiany, wtedy można będzie zdecydować się na biopsję lub wycięcie.

Na razie nie widzę powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!

PS. Radzę także skorzystać z uwag, o których piszę w artykule na temat mastopatii - Pani piersi mają budowę dysplastyczną, co jest charakterystyczne dla mastopatii, czyli łagodnego schorzenia piersi, spotykanego u wielu kobiet w wieku rozrodczym. Artykuł to: http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-mastopatia