Wmawianie sobie i innym zdarzeń, które nie miały miejsca

Bardzo często opowiadam znajomym różne historie, ale po jakimś czasie po prostu zaczynam zmyślać i koloryzować moje opowieści, ciężko mi jest tego nie robić i problem w tym, że mimo tego, że mam świadomość, że zmyślam, to sama sobie wmawiam, że to się zdarzyło. Np. opowiadam znajomym, że byłam na świetnej imprezie, z której zdarzenia całkowicie wymyślam i w dodatku w myślach, sama sobie wmawiam, że na takiej byłam. O czym to może świadczyć?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, Szanowna Pani, jesli objawy zaburzają Pani funkcjonowanie zalecam konsultacje z psychiatra, ktory pomoże w rozwiązaniu Pani problemu. Pozdrawiam

Być może realizuje Pani w ten sposób potrzebę zaistnienia społecznego i wysoka wrażliwość na aprobatę społeczną? A to z kolei może wynikać z niepewnego poczucia własnej wartości lub zaniżonej samooceny i poczucia bezpieczeństwa. Z tymi ostatnimi warto zgłosić się do psychologa i przepracować te tematy zanim trudności nasila się i utrudnią normalne funkcjonowanie interpersonalne.