Wskazania do stosowania antybiotyku po samoistnym zejściu ropy z dziąsła u dziecka

Witam,zauwazylismy u 4latki rope na dziasle przy zebie. Zab byl juz w trakcie leczenia i pozostal 'otwarty' (nie chciano go zaplombowac, bo wiadomo mleczne zeby). Udalismy sie z mala od razu do dendysty oczyscila zeba i zalozyla lekarstwo zostawiajac dziurke aby ropa mogla sie wydostac. Zostal takze przepisany antybiotyk. Ropa po pierwszym dniu znikla a nie podawalismy jeszcze antybiotyku. Corka nie ma zadnych objawow bolu czy goraczki.czy potrzeba podawac w takim wypadku antybiotyk?

Leczenie stanów zapalnych wspomagane farmakologicznie zależy między innymi od stopnia zaawansowania i rozległości procesu chorobowego. Każdy przypadek jest inny i należy go rozpatrywać indywidualnie po dokładnym badaniu pacjenta.

Dzień dobry. Jeżeli zapewniony jest dobry odpływ, nic w ranie i zębie się nie zbiera, a dziecko nie ma innych objawów to w zasadzie można zrezygnować z opóźnionego podawania antybiotyku. Należy jednak pamiętać, że nawet jeżeli teraz stan zapalny się zmniejszył, niestety w każdej chwili może się odnowić. Dlatego najlepiej byłby usunąć ząb i zrobić dziecku aparat ortodontyczny, tak zwany utrzymywacz przestrzeni, który zapobiegłby przesunięciu sie pozostałych zębów. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz