Wzdęty brzuch przy wchłanianiu się przepukliny

Witam mam 22 lata od 2 lat mam przepukline lecz wczoraj ona znikneła byłem u lekarza i powiedziałem ze od 2 lat mam przepukline pachwinowa i ze cały czas była na swoim miejscu lekarz powiedział ze nie wie heh mam problem jedynie ze stolcem i czuje jak by brzuch był wdety. prosze o odpowiedz z góry dziekuje

Jeśli dobrze zrozumiałem, ma Pan przepuklinę , która okresowo odprowadza się do jamy otrzewnowej. Prosze sobie wyobrazić, ze jelita to wiotka rura schowana w pudle przez którą coś przepływa. Gdy rurę mocno zegniemy - zatrzymamy ten przepływ - rura zacznie się rozszerzać i zwiększać swojà objętość do tego momentu, ze zacznie wychodzić z naszego pudła. Podobnie zachowują sie nasze jelita. Po uwięźnieciu we wrotach przepukliny, treść pokarmowa w nich zawarta nie przechodzi dalej i wówczas brzuch ulega wzdęciu, zatrzymują się gazy i stolec. Mamy do czynienia z cechami tzw podniedrożnosci. Póki przepuklina odprowadza się sama, potencjalnie nie ma ryzyka powstania pełnej niedrożności. Ale nie wiemy kiedy dojdzie do takiego momentu, ze jelita na trwałe pozostaną w worku przepuklinowym (przepuklina stanie się nieodprowadzana) albo ulegną tam martwicy. Stan ten zagrażać życiu. Dlatego u osób z przepukliną wczesniej ( lepiej bo planowo) czy później ( na ostro) należy podjąć decyzję o operacji. Proponuję udać się do chirurga.