Związek zakażenia mycoplasmą pneumoniae z objawami przewlekłego nieżytu oskrzeli

Dziękuję za odpowiedź, ale nadal nie wiem czy jest jakiś związek zakażenia mycoplasmą pneumoniae z objawami przewlekłego nieżytu oskrzeli. Jeżeli tak, to oczywiście antybiotykoterapia -ale jak długo, czy skojarzona i z jaką szansą na skuteczne pozbycie się bakterii (oczywiście mam juz za sobą liczne cykle antybiotykoterapii- nieskuteczne-nadal utrzymują się objawy zapalenia oskrzeli a w badaniach dodatkowych dodatnie wyniki dla mycoplasmy w klasie Ig M).

Związek oczywiście jest. Zdarzają się, choć rzadko Mycoplazmy oporne na leczenie. W terapii ważny jest dobór właściwego antybiotyku oraz wystarczająco długo okres jego przyjmowania. Z drugiej strony poziom przeciwciał po skutecznym leczeniu obniża się stopniowo.