Badanie CT głowy - interpretacja wynków

Syn kilka dni temu miał wykonane badanie CT. Wypis otrzymaliśmy pocztą, po konsultacji telefonicznej z lekarzem dowiedziałam się tylko, "nic się nie zmienia - obserwujemy". Czy w takim przypadku mogłabym prosić o zinterpretowanie - przetłumaczenie na język laika - wyników CT. Dodam tylko, iż dziecko ma w chwili obecnej 15 miesięcy. Tuż po narodzinach przeszło wylew dokomorowy IV stopnia, na skutek którego powstała w mózgu skrzeplina, a następnie torbiel śródkomorowa (poprzednie CT wskazało na wymiary torbieli 108,5 x 61 x 29,4 mm). "Dużego stopnia, asymetryczne poszerzenie komór bocznych. LKB zniekształcona i poszerzona o wym. Ok. 6,1cmx12,0cm x7,3cm (DSxAPxCC). Poszerzenie PKB – maksymalna szerokość w przekroju 3 – komorowym 3,4 cm. Szerokość III komory 2,0 cm. Komora IV i wodociąg mózgu zachowane. Struktury linii pośrodkowej nieznacznie przemieszczone w prawo. Minimalna grubość tkanki mózgowej w lewej okolicy ciemniowo – czołowej 1-2mm. W lewej okolicy ciemieniowo czołowej przestrzeń podogonowa niewidoczna. W pozostałych okolicach przestrzeń podogonowa zachowana. Zbiorniki podstawy mózgu prawidłowe. Ciemię 3,7 x 2,8 cm (DSxAP). Szwy prawidłowe. Uwypuklenie kości przylegających do poszerzonej LKB. Pogrubienie śluzówki zatok szczękowych. Bezpowietrzne komórki sitowe." Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

W mózgu występują 4 komory.W każdej z półkuli bocznej jedna, odpowiednio prawa i lewa. Niżej od nich znajduję sie komora III, a jeszcze niżej komora IV. Układ komorowy jest ze sobą połączony i wytwarza płyn mózgowo-rdzeniowy.

Z opisu badania wynika, iż LKB czyli lewa komora boczna mózgu i PKB prawa są poszerzone, co jest wynikiem wcześniejszego krwawienia dokomorowego.

Komora III i IV praktycznie są w granicach normy.
Struktury linii środkowej są przemieszczone w lewo ze względu na większe poszerzenie komory prawej niż lewej.
Ciemię jest w granicach normy.
Pogrubiona śluzówka zatoki szczękowej może wskazywać na infekcję.

Mam nadzieję, żę to bardziej przybliżyło Pani treść badania.

Pozdrawiam!