Ból brzucha na początku ciąży

Witam! Mam 30 lat, kilka dni temu zrobiłam test ciążowy i okazało się, że jestem w ciąży :) Bardzo się cieszę, ponieważ o dzidziusia staraliśmy się 1,5 roku. W cyklu, w którym zaszłam w ciążę, miałam robioną analizę hormonalną. Dokładnie w 8 dniu. Wyniki były w normie, jedynie testosteron mam za wysoki - 1,19 ng/ml przy normie <0,75. Prolaktyna po godzinie po obciążeniu - 127,0 ng/ml, po 2 godz. - 97,7 ng/ml, przed obciążeniem 12,9 ng/ml. Najbardziej martwi mnie niski progesteron. W 24 dni cyklu wynosił tylko 8,0 ng/ml. Byłam już wtedy w ciąży (choć jeszcze oczywiście o tym nie wiedziałam). Doktor powiedział, że to dolna granica, przepisał luteinę 2x dziennie. Wczoraj byłam u pani ginekolog, aby potwierdzić ciążę. W wyniku badania ginekologicznego stwierdziła, że rzeczywiście jestem w ciąży - mam zasinioną szyjkę macicy, jest to 35 dzień cyklu -15. Niestety, podczas badania odczuwam ból w okolicach jajników i podbrzusza. Pani dr powiedziała, że to przez niedobór hormonu ciążowego. Moje obawy potwierdza fakt, że mam dosyć silne bóle w podbrzuszu: są to skurcze, pieczenie, uczucie gorąca, kłucie w jajnikach i pochwie. Bóle dokuczają mi najbardziej w nocy, muszę spać na plecach, przy przekręceniu na bok od razu budzę się z bólem. Trwają one tak do 10-15 minut, brzuch robi się wzdęty i twardy. W dzień również je odczuwam, szczególnie gdy długo siedzę, a następnie wstanę. Czasem są tak silne, że muszę się o coś oprzeć i pochylić. Oczywiście unikam dźwigania. Nie mam krwawień ani plamień. Pani ginekolog kazała mi brać luteinę pod językowo 2 razy dziennie na podtrzymanie ciąży oraz rozkurczowo no-spę. Mam wątpliwości, czy to wystarczy. Następną wizytę mam dopiero 6 kwietnia i strasznie się boję... Bardzo proszę o radę - czy tego typu bóle są bardzo groźne? Czy sama luteina wystarczy? Co mi, a właściwie nam, grozi? Może przesadzam, ale to moja pierwsza, długo wyczekiwana ciąża... Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Marzena.

Pytanie zadane 01-04-2010r. o 13:16
 Redakcja abcZdrowie porady udziela Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.

Porada eksperta

Witam!

Występuje u Pani niewydolność ciałka żółtego, które odpowiada za wytwarzanie progesteronu do około 11 tygodnia, a następnie funkcję tę przejmuje łożysko. Na pewno do tej pory potrzebna jest suplementacja luteiny - naturalnego progesteronu. Otrzymywana przez Panią dawka jest standardowa w takich przypadkach. W razie wątpliwości proponuje powtórne oznaczenie stężenia progesteronu.

Brak progesteronu zagraża niestety utratą ciąży, dlatego też proponuję ścisłe przestrzeganie zaleceń ginekologa. Każdy specjalista podchodzi bardzo poważnie do tego typu przypadków, dlatego proszę bezwzględnie mu zaufać.

W razie jakiegokolwiek nasilenia objawów lub pojawienia się nowych, tj. krwawienie z dróg rodnych, bezwzględnie proszę zgłosić się do swojego lekarza lub też bezpośrednio na izbę przyjęć szpitala ginekologicznego.

Zazwyczaj leczenie, które Pani przyjmuje, jest skuteczne i pozwala urodzić w pełni zdrowe dziecko. Proszę być dobrej myśli i starać się spokojnie podchodzić do tego problemu. Stres też jest czynnikiem zwiększającym ryzyko powikłań w ciąży.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Plamka krwi na bieliźnie w ciąży

Witam! Ostatnią miesiączkę miałam 8 marca (cykle 31-dniowe). Z wyliczeń wynika, że to 5 tydzień...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Nisko osadzony brzuch w ciąży

Witam! Jestem w 27 tygodniu ciąży. Lekarz stwierdził u mnie niskie ułożenie brzucha (mam tak...

lek. Magdalena Pikul Porady udziela lek. Magdalena Pikul w trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
Nadmierna wydzielina z dróg rodnych w ciąży

Witam, jestem w 15. tyg. ciąży. Od dłuższego czasu mam dość obfitą wydzielinę wodnistą z pochwy....

lek. Paweł Baljon Porady udziela lek. Paweł Baljon lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
Zgrubienie pod pachą w ciąży

Jestem w ciąży, w trzecim miesiącu wyczułam pod pachą zgrubienie. Teraz jestem w piątym miesiącu,...

lek. Agnieszka Barchnicka Porady udziela lek. Agnieszka Barchnicka specjalista chorób wewnętrznych.
Ustanie mdłości a rozwój płodu

Jestem w 5 tyg. ciąży i martwi mnie, że mdłości ustały. Dalej mam tkliwe piersi, często chodzę...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Krwiaki podkosmówkowe w ciąży

Witam, pomim że pytania o krwiaki w macicy już się pojawiały, ja wciąż nie mogę znaleźć odpowiedzi....

lek. Magdalena Pikul Porady udziela lek. Magdalena Pikul w trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
Świąd ciała w ciąży

Witam! Jestem w 36 tygodniu ciąży. Od pewnego czasu okresowo nasila się świąd ciała - dotyczy...

lek. Tomasz Stawski Porady udziela lek. Tomasz Stawski specjalista chirurgii ogólnej.
Pozytywny wynik testu ciążowego a plamienia

Witam, w poniedziałek 15.07 zrobiłam test ciążowy z apteki, wynik pozytywny. Następnie zrobiłam...

lek. Aneta Zwierzchowska Porady udziela lek. Aneta Zwierzchowska lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij