Ciągłe uczucie zimna, lodowate, sine ręce i zawroty głowy - czy to anoreksja?

Mam 15 lat - niedługo 16. Przy wzroście 175 cm waga 53 kg. Zaczęłam się odchudzać ok. 2 miesiące temu, wtedy ważyłam 67 kg. Początkowo odchudzałam się w zdrowy sposób, wyeliminowałam słodycze, jasne pieczywo, ziemniaki itp., z czasem jednak zaczęłam liczyć każdą kalorię, stopniowo eliminowałam posiłki i produkty z mojego codziennego menu. Zdarzały się kilkudniowe głodówki, dzienna dawka kalorii nie przekraczała 350. Chciałabym móc normalnie jeść i nie tyć, moja waga, jak dla mnie, nadal jest za wysoka, chciałabym ważyć 50 kg, ale już nie chudnę, bo moja mama zorientowała się, że coś ze mną nie tak, każe mi jeść, a ja jedząc (i tak te 350 kcal dziennie), przytyłam 1 kg. Załamałam się, znów wyrzucam jedzenie, kłamię, że jadłam, nie chcę przytyć, nie mogę już na siebie patrzeć. Jest mi ciągle strasznie zimno, mam lodowate sine ręce, kręci mi się w głowie, muszę powoli wstawać, bo mam „zamroczenia”. Nie wiem, jak mam sobie pomóc.

Witam serdecznie,
opisywane przez Ciebie objawy mogą wskazywać na anoreksję. Twój BMI wynosi 17,3 kg/m2, a anoreksję rozpoznaje się gdy jest on niższy niż 17,5 kg/m2.
Ponadto uważasz nadal, że jesteś zbyt gruba (pomimo oczywistej niedowagi), boisz się przytyć.
W tej sytuacji powinnaś zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.
Jako osoba niepełnoletnia, potrzebujesz zgody rodzica, aby rozpocząć leczenie - dlatego powinnaś szczerze porozmawiać z mamą.
Pamiętaj, że nawet co piąta anorektyczka umiera z powodu powikłań tego groźnego zaburzenia.
Anoreksja rozwija się powoli, podstępnie, jednak wcześnie rozpoczęte leczenie pozwala zatrzymać chorobę.
Koniecznie przeczytaj artykuły o anoreksji - jej objawach, skutkach i leczeniu:
http://portal.abczdrowie.pl/anoreksja

Z pozdrowieniami