Co myśleć o moich zaburzeniach snu?

Mam 18 lat i jestem dziewczyną. Mam problem ze snem. Otóż gdy jestem w domu , potrafię siedzieć do 24 i nie czuć się senna, a zasypianie to tragedia. Byłoby to normalnymi problemami ze snem, ale nie bo gdy jestem u chłopaka w domu , śpię normalnie, jestem senna . Nawet gdy śpię u niego sama bo jest w pracy to śpię bez problemu. Często jak do niego przyjeżdżam wieczorem nagle odczuwam senność, której nie czułabym w domu o tej porze. Śpi mi się dobrze i długo, zasypiam z łatwością. Niestety w domu mam straszne z tym problemy. W domu dużo korzystam z komputera ale nie wydaje mi się to być głównym powodem, ponieważ np u niego ciągle oglądamy Netflix, a nawet po takich dniach patrzenia się ciągle w ekran u niego zasypiam jak dziecko. Podejrzewam że to ma związek z psychika i domem, moim pokojem , ale nie wiem. Czy są inne możliwości? Pod jakim kątem mam szukać problemu i jak to rozwiązać, co może mi pomóc? Nie pije wcale kawy a ni innych napojów kofeinowych. W domu mam dobrą temperaturę, ciemność i ciszę.

Szanowna Pani,

opisywany przez Panią problem może być związany z tym, że tym, że wyrobiła sobie Pani nieprawidłowe skojarzenia z własną sypialnią. Być może używała Pani łóżka do innych czynności niż sen (czyli na przykład oglądała Pani w łóżku filmy, czytała książki, itd...). W tej sytuacji Pani mózg kojarzy przebywanie w sypialni z aktywnością, a nie z odpoczynkiem.

Jeżeli tak jest, to najlepszym rozwiązaniem będzie udział w terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności (czyli CBT-I), gdzie nauczy się Pani tzw. techniki kontroli bodźców.

Pozdrawiam

Lech Popiołek