Co należy robić z tą opryszczką?

Dzień dobry, Na dolnej wardze pojawiła mi się opryszczka i podczas gdy zasychania przedostała mi się kolejna na środku wargi (bardzo mała) moje pytanie brzmi: Co zrobić? Jak się jej pozbyć? I czy to niebezpieczne, gdyby podczas jedzenia przez przypadek "pęcherzyki" Pękły i dostały się do jamy ustnej?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opryszczka wargowa wywołana jest wirusem HSV1. Choć sama w sobie nie jest groźna, to niestety może doprowadzić do powikłań, dlatego ważne, aby jak najszybciej wdrożyć leczenie. W tym celu zaleca się preparaty przeciwwirusowe, które najczęściej stosowane są miejscowo (żele, kremy) lub doustnie. Wspomagająco można zastosować domowe sposoby z wykorzystaniem miodu, cytryny, czosnku, cebuli czy melisy.

Choroba ta rozprzestrzenia się bardzo łatwo, stąd pojawienie się nowych ognisk chorobowych, które należy leczyć, tak jak pozostałe.

Pęcherzyki wypełnione są płynem surowiczym i to on jest najbardziej groźny, gdyż znajdują się w nim wirusy. W związku z tym istnieje ryzyko przeniesienia zakażenia lub zarażenia innych osób. Proszę więc zachować ostrożność i nie dotykać zmian, a jeśli tak się stanie niezwłocznie umyć ręce.

Opryszczka wargowa została opisana w jednym z naszych artykułów pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-wargowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.