Co to PDW podwyższone??

Witam, wyniki badań krwi moim zdaniem powinny być opisywane bardziej zrozumiale. Wszystkie zawarte w morfologii skróty są dla przeciętnego człowieka jedną wielką zagadką. Stąd moje pytanie, gdyż nie wiem co to PDW, co kryje się za tym tajemniczym skrótem? Co zatem oznacza podwyższone PDW? Z czym może być związane i czy przy pozostałych wynikach, która są w normie, może mieć negatywny wpływ na zdrowie? Zastanawia mnie również czy podwyższone PDW może mieć wpływ z wiekiem, albo innymi czynnikami. Martwić się tym podwyższonym wynikiem PDW, czy nie? Jeżeli tak, to czy wykonać jakieś dodatkowe badania, aby sprawdzić co tak dokładnie może być nie tak? Naprawdę nie wiem co to PDW i nie wiem skąd niby miałbym się tego dowiedzieć skoro na wynikach nigdzie nie jest to wyjaśnione a ja się martwię... Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!

PDW jest jednym z parametrów oznaczanych podczas badania morfologii krwi. Charakteryzuje on zróżnicowanie płytek krwi pod kątem ich objętości – jest to tzw. wskaźnik anizocytozy płytek krwi. Wartość ta obrazuje, czy płytki krwi są podobnej wielkości, czy istnieje duża różnorodność ich objętości.
Wartość referencyjna (norma) jest podawana przy każdym wyniku, ponieważ nieznacznie różni się w każdym laboratorium. Wynika to z różnic w laboratoryjnym opracowaniu materiału badanego. Średnio wartość PDW mieści się w granicach 6,1 – 11fl (lub 40 – 60%).
Nie należy się martwić, ani wykonywać badań dodatkowych jeśli tylko ten parametr znajduje się poza wartościami referencyjnymi. W innym przypadku, gdyby jedynie PDW było nieprawidłowe, także nie występowałaby sytuacja kliniczna wymagająca dodatkowej diagnostyki. Samodzielna ocena parametru nie ma znaczenia. Dla lekarza ważna jest także liczba płytek krwi i średnia objętość trombocytów (MPV). Dopiero te trzy wartości pozwalają w prawidłowy sposób opisać układ płytek krwi.
Również dieta może mieć znaczenie w przypadku wartości nieprawidłowych PDW, szczególnie gdy wskaźnik jest obniżony. Stan taki może (choć nie musi!) oznaczać niedokrwistość (anemię) hipoplastyczną lub megaloblastyczną. W tych sytuacjach zaleca się zwiększone spożycie produktów zawierających kwas foliowy lub witaminę B12 – kobalaminę. Możliwa jest również farmakologiczna suplementacja tych witamin.