Co oznacza wynik glukozy na czczo i po godzinie?

Witam. Jestem w ciąży. Mialam po raz pierwszy badany poziom glukozy. Na czczo wynik wyszeszedł 85,50mg. Po podaniu glukozy po 1h wzrosło do 147,20 mg a po 2h wynosiło 131,40. Czy mozna tu stwierdzić cukrzycę ciążową?

Dzień dobry,

Może być Pani spokojna, nie ma Pani cukrzycy ciążowej. Według aktualnie obowiązujących wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z 2017 roku cukrzycę ciążową rozpoznajemy jeśli glukoza na czczo wynosi >=92, po 1 h w teście OGTT z 75 glukozy > = 180 mgdl, zaś po 2 h >=153 mg/dl. Glikemie są prawidłowe, choć najlepiej jeśli po godzinie w ciąży nie przekraczałyby 140 mg/dl (ale 75 g glukozy to dość silny "bodziec" :). Aby nie doszło do zaburzeń gospodarki węglowodanowej proszę zdrowo się odżywiać, w miarę możliwośc być aktywną fizycznie - wystarczą spacery i zredukować słodycze, a wszystko będzie dobrze :)

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n.med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych