Szmery w sercu u dziecka - co oznaczają?

Witam! Mam 2-letniego synka, już na pierwszej wizycie u lekarza (około 3 mies. życia) pediatra usłyszał szmery w sercu. Nie kazał panikować, tylko kontrolować na każdej wizycie u pediatry. Stwierdził, iż często szmery w sercu zdarzają się u maluchów i powinno tak do roku/półtora zniknąć. Tak też robiłam - ale na każdej było słychać szmery w sercu! Ostatnio nie chorował jakieś 6 mies., więc i lekarz go nie osłuchiwał, ale w zeszłym tygodniu miał anginę i musieliśmy się pojawić u pediatry. Niestety lekarz stwierdził szmery w sercu. Syn skończył już 2 lata, a szmery w sercu nadal słychać! Dał nam skierowanie do kardiologa dziecięcego! I tu moje pytanie - czy u tak małych dzieci takie szmery w sercu są częste i same zanikają? O czym mogą świadczyć takie szmery w sercu - występujące już od samego początku?

Witam!
Szmery serca u dzieci mogą mieć różny charakter. Wyróżniamy ogólnie szmery niewinne, czynnościowe i organiczne. Tzw. szmery niewinne są niegroźne tzn. nie są związane z wadą serca i ustępują wraz dojrzewaniem dziecka. Szmery czynnościowe - związane ze zmienionym krążeniem krwi pod wpływem niedokrwistości, gorączki czy zaburzeń czynności tarczycy, szmery takie ustępują po wyleczeniu choroby podstawowej. Wyróżniamy również szmery serca, które są związane z istniejącą patologią serca u dziecka - tzw. organiczne. W przypadku Pani dziecka należy stwierdzić czy obecny szmer ma charakter niewinny czy też jest spowodowany organiczną chorobą serca, gdyż do tej pory występował podczas każdego badania pediatrycznego. W tym celu wskazane będzie wykonanie ECHA serca. Proponuję zachować spokój i skonsultować problem z kardiologiem dziecięcym. Pozdrawiam serdecznie!