Szmery w sercu

Mam 31 lat, jestem kobietą. 2 tygodnie temu przechodziłam infekcję grypopodobną z wysoką gorączką (ponad 39 stopni). Poszłam do lekarza, który podczas osłuchiwania stwierdził u mnie szmery w sercu i tachykardię (110 na min). Powiedział mi o tym w trakcie badania, co - ponieważ bardzo się zdenerwowałam - jeszcze bardziej przyspieszyło akcję serca (do 140 na min). Ciśnienie 125/80, potem 130/90. Lekarz powiedział, że te objawy mogą być spowodowane gorączką i infekcją, ale mogą też wskazywać, że w sercu zaszły patologiczne zmiany. Powiedział, że mam się zgłosić za miesiąc na kontrolę, czy szmery w sercu i tachykardia dalej się utrzymują. Ale niestety bardzo się tym martwię, cały czas kontroluję pracę serca (tętno raczej nie przekracza 100 na min) i nie jestem w stanie normalnie funkcjonować. Proszę o odpowiedź, czy rzeczywiście te szmery w sercu mogą oznaczać coś poważnego. Może lepiej od razu udać się do kardiologa (jakie badania powinnam wykonać przed wizytą?). Z góry dziękuję i pozdrawiam.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Jak wygląda zawał serca?

Około 300 Polaków dziennie doświadcza zawału serca. Aby lepiej zrozumieć na czym polega, by móc się przed nim chronić, warto wysłuchać prof. dr hab. Zbigniewa Gacionga. Wyjaśnia, co może wywołać zawał serca oraz jak wygląda późniejsze leczenie.

Witam!

Zgodnie z przytoczoną opinią lekarza szmery występujące u Pani mogą być niegroźne, przejściowe i wynikać z tachykardii bądź świadczyć o poważniejszym zaburzeniu dotyczącym serca. Rozsądnym jest zalecenie lekarza kontroli po wyleczeniu infekcji - jeśli szmer nie będzie słyszalny, okaże się niewinny, jeśli zaś będzie się utrzymywał, wskazana będzie dalsza diagnostyka. Opierać musi się ona na wywiadzie i badaniu przedmiotowym, a uzupełnią ją badania dodatkowe, m.in. badanie echokardiograficzne, tzw. echo serca.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty