Co robić z częstymi krwawieniami przy endometriozie?

Dzień dobry, Mam 22 lata, choruje na endometriozę. Rok temu miałam laparoskopie i usuwane ogniska Endo. Od tego czasu jestem na tabletkach hormonalnych, aktualnie na tabletkach Qlaira. Podczas ostatnich miesiączek/krwawień, które występują co 1,5 tygodnia towarzyszy mi uczucie osłabienie, czuje, że za raz zemdleje. Co może być tego przyczyną? Morfologia mam w normie.
KOBIETA, 23 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Istotne jest, czy znajduje się Pani pod stałą kontrolą lekarza ginekologa. Możliwe, że w przypadku obfitych krwawień dotychczasowe leczenie może okazać się nieskuteczne lub niewystarczające.

Zalecamy więc stacjonarną konsultację u lekarza ginekologa, który po badaniu przedmiotowym u wykonaniu USG dróg rodnych zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz ewentualnej modyfikacji leczenia.

Przy endometriozie mogą występować okresowe plamienia, jak i krwawienia. Istotne są również objawy bólowe, które temu towarzyszą.

Ta przypadłość najczęściej objawia się obfitym krwawieniem miesiączkowym oraz rozregulowanym cyklem, silnym bólem w podbrzuszu, chronicznym zmęczeniem, problemami z oddawaniem moczu, wzdęciami, a także problemami ze strony jelit.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza

https://zdrowie.parenting.pl/endometrioza

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-endometrioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.