Czy dziecko może już pić mleko krowie?

Odstawiłam od piersi 1,5 roczną córkę. Niestety nie chce pić mleka modyfikowanego. Czy do pokrycia zapotrzebowania na wszystkie potrzebne składniki wystarczy normalna dieta ? Czy może już pić mleko krowie? Czy trzeba suplementować np wapń? Na co powinnam teraz szczególnie zwrócić uwagę?

Redakcja abcZdrowie

Witam, mleko – czy modyfikowane, czy pokarm matki – jest według obecnych wytycznych podstawą żywienia do 1. roku życia dziecka. Nie ma więc powodu podawać mieszankę mlekozastępczą, jeśli dziecko ewidentnie nie chce jej pić. Oczywiście należy pamiętać, by nie doprowadzić do niedoborów, więc składniki zawarte w mleku modyfikowanym należy uzupełniać w diecie za pomocą innych pokarmów. Mleko krowie można podawać od początku rozszerzania diety w niewielkich ilościach jako składnik potrawy (typu naleśniki czy placuszki), natomiast samodzielnie, do picia – po roku, jeśli nie ma przeciwwskazań. Proszę pamiętać, że jest to produkt silnie alergizujący, jeśli więc dotychczas nie podawała Pani mleka krowiego w ogóle, to należy zachować ostrożność i mleko wprowadzać powoli. Wapń, białko, witaminy z grupy B, D3 i K2 oraz A – to główne i bardzo ważne składniki mleka. Jego wszechstronność odżywcza sprawia, że najłatwiej zaproponować dziecku ten napój, by wyrównać ewentualne niedobory. O mleku i jego składnikach może Pani przeczytać pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/produkty-mleczne-a-osteoporoza. Proszę pamiętać, że również produkty powstałe z mleka mogą zastąpić mleko modyfikowane – jogurty (zwłaszcza naturalny), kefir, maślanka itp. Zawarte w nich składniki odżywcze są niejednokrotnie lepiej przyswajalne niż z mleka. Również twaróg jest dobrym źródłem białka oraz wapnia i świetnie zastąpi porcję mleka modyfikowanego. Więcej o diecie małego dziecka i miejscu, jakie zajmuje w niej mleko w naszym artykule, z pewnością okaże się przydatny: https://parenting.pl/mleko-podstawa-diety-malego-dziecka. Warto wiedzieć, że biały napój to nie tylko mleko krowie – na rynku dostępne są również produkty z mleka koziego oraz – tzw. mleka roślinne, fortyfikowane m.in. wapniem czy żelazem (np. owsiane, migdałowe itd.). Warto sprawdzać ich skład i jeśli jest krótki, można dla odmiany proponować dziecku. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.