Czy masturbacja może powodować jakieś choroby?

Czy masturbowanie się ma jakieś negatywne konsekwencje? Chodzi mi o możliwość wystąpienia chorób lub jakichś niepożądanych objawów. Dodam, że nie masturbuję się zbyt często. Zwykle staram się w miarę możliwości zaspokoić swoje potrzeby seksualne poprzez stosunek.

ponad rok temu

Jeśli masturbacja jest praktykowana w czystym środowisku, tak by nie było ryzyka infekcji, to nie ma bezpośrednich, negatywnych konsekwencji. Różne mity na temat masturbacji (np. o rośnięcu włosów na dłoni czy przedwczesnym łysieniu) są nieprawdziwe. Oczywiście, jeśli masturbacja stanowi główne źródło wyładowania, może prowadzić do uzależnienia ze wszystkimi tego konsekwencjami (zmniejszone zainteresowanie seksem z drugą osobą, trudności ze znalezieniem dziewczyny, wyalienowanie).  Dodatkowo częste powtarzanie masturbacji, zwłaszcza kilkanaście razy w jednym dniu, może spowodować nietrwałą impotencję