Czy może to oznaczać nawrót choroby u 16-latka?

Witam, mój syn w wieku 16 lat miał usuwaną torbiel pilonidalna, była to bardzo mocno rozbudowana torbiel sięgająca do samego odbytu. Dziś mijają 2 miesiące od operacji, jesteśmy pod opieką poradni, jednak niewielka część rany przy samym odbycie nie chce się zagoić. Używamy opatrunków Aquacel Ag i nie przynosi to pożądanych efektów. Czy po tym czasie rana nie powinna się już zagoić? Czy może to oznaczać nawrot choroby? Czy może dojść do powstanie przetoki odbytu?
MĘŻCZYZNA, 16 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój o stan zdrowia swojego dziecka. Bardzo dobrze, że syn jest pod stałą opieką lekarza specjalisty. Takie przypadłości czasami się odnawiają, jednakże, jeżeli są przestrzegane ścisłe zalecenia lekarza, jak i odpowiednia higiena, szanse na nawrót choroby są mniejsze.

Torbiel pilonidalna to dość uciążliwe schorzenie zapalne tkanki podskórnej. Najlepszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny.

Zalecamy Panu w razie wszelkich wątpliwości stacjonarną konsultację z lekarzem chirurgiem, który po badaniu przedmiotowym oceni daną zmianą i zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Bardzo pomocne mogą okazać się kompresy oraz nasiadówki z wyciągu z mniszka lekarskiego i krwawnika pospolitego.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-pilonidalna

https://zdrowie.parenting.pl/torbiel-u-dzieci

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.