Czy możliwe jest uzależnienie się od Alprazolamu?

Czy stosując 0,25mg leku alprazolam kilka razy w tygodniu narażam się na uzależnienie? To mała dawka, nie biorę tego leku codziennie, tylko co 2-3 dni. Czekam obecnie na działanie leku pregabalina przepisanego mi przez psychiatrę, ale na razie nie zaczął działać, bo biorę go dopiero od kilku dni. Cierpię na zaburzenia lękowe, oczywiście chodzę na psychoterapię, ale jestem w trudnym momencie życia i potrzebuję pomocy leków.

Witam!
Alprazolam jest benzodiazepiną i ma, jak wszystkie leki tej grupy, skłonność do powodowania uzależnienia. Nie należy leków tej grupy podawać przewlekle - błąd w sztuce medycznej!!! Zawsze znajdziemy wytłumaczenie dla siebie sięgając po kolejną dawkę "zakazaną". Lekami tej grupy tylko przez krótki czas wspomagamy leczenie zasadnicze, ale bądźmy czujni, bo będzie kłopot!!!
Powodzenia bez Alprazolamu
W. Łuczkowski.

Witam serdecznie, niewłaściwe dawkowanie Alprozolamu może spowodować spowodować uzależnienie . Poza tym lek ten podobnie jak wszystkiepochodne benzodiazepin może spowodować wystąpienie działań ubocznych takich jak . spowolnienie psychoruchowe, senność, obniżenie koncentracji , ataksję, dyzartrię, pogorszenie pamięci i spowolnienie szybkości reakcji.
Jednak nawet jeżeli nie uzależni się Pani od tego leku to i tak po odstawieniu mogą wystąpić nieprzyjemne objawy odstawienne. Zasadniczo lekarz powinien Panią o tym poinformować.
To, że ma Pani psychoterapię wspierającą - to bardzo bardzo dobrze.
Jeszcze lepiej gdyby Pani terapeuta potrafił nauczyć Panią treningu autogennego, który powinna Pani stosować codziennie.
Na moim profilu w ABC Zdrowie znajdzie Pani wywiad dotyczący leczenia nerwicy, a także artykuł dotyczący stresu.
Radziłbym to przeczytać i zastanowić nad dalszą metodyką wychodzenia z tej choroby. Moim zdanie z nerwicy lękowej można wyleczyć się całkowicie bez pomocy farmakologii przy pomocy dobrze dobranej psychoterapii. Pozdrawiam miło