Czy PCOS może być skutkiem stresu?
Witam. W badaniu usg ginekolog zauwazyl u mnie liczne pęcherzyki na jajnikach. Lekarz podejrzewa pcos. Jednak moje pytanie brzmi czy takie pęcherzyki mogą powstać od przewlekłego stresu ? Od ok pół roku żyje w bardzo dużym stresie przez co rozregulował mi się cyk. Wcześniej miałam regularne miesiaczki, nie mam nadmiernego owłosienia ani intensywnego trądziku ( czasem pryszcze pojawiają się przed miesiączką) Bardzo proszę o odpowiedź:(

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam serdecznie,
pęcherzyki widoczne podczas badania USG raczej nie mają związku z przewlekłym stresem.
Skoro lekarz podejrzewa u Pani PCOS, to trzeba dokończyć diagnostykę – w tym celu proszę wykonać badania hormonalne. Zaburzenia miesiączkowania mogą oczywiście wynikać ze stresu, ale mogą także być jednym z objawów zespołu policystycznych jajników. Trądzik i nadmierne owłosienie to typowe objawy PCOS, ale nie muszą one występować u wszystkich kobiet cierpiących na to schorzenie.
Kluczowe w tym momencie będą wyniki badań hormonalnych oraz ocena ginekologa, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Więcej informacji na temat zespołu policystycznych jajników znajduje się pod adresem:
https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos.
Inne pytania o pęcherzyki na jajnikach umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-pecherzyki-na-jajnikach-to-pcos,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/liczne-pecherzyki-na-obu-jajnikach,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/liczne-pecherzyki-na-jajnikach-a-niedoczynnosc-tarczycy.