Czy po tym stosunku szanse na ciążę były duże?

witam. dzisiaj z moja dziewczyna uprawialiśmy seks bez zabezbieczen. otóż sprawa wyglada tak ze doszedłem kawałek w pochwie. dziewczyna była w pozycji stojącej i wydaje mi się ze wszystko wykapało ale nie jestem pewnie w 100%, czy jest szansa na zajście w ciąże, dodam ze dzis przypada dzień owulacji

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, ryzyko zajścia w ciążę istnieje – potwierdza to zarówno wytrysk w pochwie, jak i obecność owulacji. Oba te czynniki znacząco wpływają na zwiększenie ryzyka nieplanowanej ciąży.

Faktycznie pozycja stojąca, a co za tym idzie – grawitacja – może być niejako utrudnieniem dla plemników w drodze do komórki jajowej, jednak nie jest to pewnik. Na wszelki wypadek zatem lepiej założyć, że opisana przez Pana sytuacja nosi znamiona stosunku podwyższonym ryzyku. Zachęcam do lektury materiału dostępnego pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Warto na przyszłość pamiętać o dogodnej dla obojga partnerów antykoncepcji, ponieważ stosunek przerywany nie jest dobrą metodą zapobiegania ciąży. Proszę również pamiętać, że w takiej sytuacji istnieje możliwość zastosowania antykoncepcji postkoitalnej, tzw. awaryjnej. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-awaryjna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.