Czy progesteron może być odpowiedzialny za poronienie?

Witam, trzy miesiące temu poroniłam. Po tym zdarzeniu zrobiłam badanie progesteronu. Mój wynik w fazie lutealnej to 4,65 mg/ml. Co ten wynik oznacza? Czy tak niski wynik pozwoli na zagnieżdżenie się zarodka i czy też mogło to spowodować poronienie? I oczywiście pytanie jeszcze jedno, co zrobić, aby ten wynik był prawidłowy do zajścia w ciążę? Z góry dziękuję, pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pani wynik mieści się w normie. Niewydolność ciałka zółtego (zbyt niskie stężenie progesteronu w drugiej fazie cyklu) nie zawsze jednak jest możliwa do rozpoznania w badaniu krwi. Bardziej miarodajny jest wynik badania wycinka błony śluzowej macicy, które jest jednak rzadko wykonywane. Jeżeli ma Pani objawy niewydolności ciałka żółtego (plamienia w drugiej fazie cyklu), to możliwe, że taka była przyczyna poronienia. W tej sytuacji wskazana jest suplementacja pogesteronu w drugiej fazie cyklu i we wczesnej ciąży. Proszę porozmawiać o tym ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!