Czy przyrost beta HCG jest zawsze adekwatny do wieku ciąży pokazany na USG?

Witam bardzo serdecznie!
Miałam robione badanie na beta HCG:
16 września wynosił 1480,74 UI/L, a 28 września - 35866,41 UI/L, czyli na podstawie norm wychodzi 6-7 tydz. ciąży od poczęcia.
Wczoraj lekarz stwierdził, że wg rozmiaru pęcherzyka ciążowego wygląda na niecały 5 tydz. ciąży. Zaobserwował też bicie serca zarodka, wprawdzie na razie powolny. Czy związku z tym mogą się pojawić odchylenia w sprawie wieku ciąży? Czy wszystko jest w porządku? Jeszcze nie zaobserwowałam plamień, a wyniki badań są prawidłowe.
Dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dysproporcja pomiędzy wynikiem badania poziomu hormonu beta HCG, a wiekiem wynikającym z rzeczywistego rozmiaru zarodka może wskazywać na wolniejszy, niż normalnie, rozwój ciąży. (Z taką sytuacją mamy często do czynienia przy ciążach poczętych metodą IVF, dzieci te jednak szybko „nadganiają” w późniejszej ciąży).
Należy jednak pamiętać, że normy beta HCG są bardzo szerokie, bo organizm każdej kobiety reaguje nieco inaczej na ciążę. Normy obejmują zwykle 95 proc. populacji, co oznacza, że 5 proc. kobiet posiada wyniki beta HCG poza przewidzianymi normami.
W interpretacji Pani sytuacji pomocna byłaby informacja o dacie ostatniej miesiączki. Najważniejsze, że poziom beta HCG przyrasta prawidłowo, a dziecku bije serduszko.
Proszę być dobrej myśli.
Pozdrawiam serdecznie!