Czy to nie doprowadzi do infekcji?

Po podcięciu wędzidełka języka pojawiła się torbiel zastoinowa. Została wycięta, jednak znowu odrosła. Lekarz proponuje ponowne wycięcie i wypreparowane gruczołu ślinowego aby sytuacja się nie powtórzyła. W razie jeśli zabieg sie nie powiedzie, musze liczyć się z tym, że pęcherz pod językiem będzie się wznawiał, pękał, opróżniał i sytuacja będzie się powtarzać. Mam wątpliwości czy to może tak wyglądac? Czy nie dojdzie w końcu do infekcji i większych problemów?
KOBIETA, 37 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wędzidełko języka to mała struktura tkankowa znajdująca się pod językiem, a torbiele zastoinowe mogą powstawać w wyniku zablokowania przewodów gruczołów ślinowych lub innych struktur, prowadząc do gromadzenia się płynów i tworzenia torbieli.

Nawracający problem może wynikać z różnych czynników, takich jak zaburzenia anatomiczne, zaburzenia przepływu śliny, infekcje, urazy itp. Zalecenie lekarza, aby ponownie przeprowadzić zabieg wycięcia torbieli i ewentualnie usunięcia gruczołu ślinowego, ma na celu wyeliminowanie przyczyn nawrotu torbieli.

Jeśli problem nie zostanie odpowiednio rozwiązany, istnieje ryzyko, że torbiel może się powtarzać i tworzyć infekcje, dlatego zalecamy skonsultowanie sprawy u innego lekarza i porównanie jego diagnozy.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zabieg-podciecia-wedzidelka-zostal-zle-wykonany

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-torbieli-w-jamie-ustnej-rodzaje-torbieli-przyczyny-i-objawy-choroby-metody

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.