Czy to początki okresu?

Witam. Dziewczynka 7 lat. Pojawiły się plamienia raz na jakiś czas jest to nie regularne Czy to początki okresu? Dodatkowo ma wklęsłe sutki co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Panią nieregularne plamienia u dziewczynki, mogą świadczyć o początku miesiączkowania, jednak z uwagi na bardzo wczesny wiek córki, powinna Pani skonsultować tę sprawę z ginekologiem dziecięcym.

Zazwyczaj pierwszy okres przychodzi u dziewczynek w wieku od 11 do 14 roku życia, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna i krwawienie może się pojawić wcześniej, jak i później. Cykle są wtedy nieregularne i dosyć długo zajmuje im stabilizacja.

Jeżeli po konsultacji z ginekologiem jest pewność, że doszło do pierwszej miesiączki, powinna Pani porozmawiać z córką i pokazać metody radzenia sobie z bólem okresowym, oraz sposoby dbania o higienę intymną w tym czasie (stosowanie podpasek, czy tamponów).

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem gdzie znajdzie Pani więcej informacji o opisywanym problemie:

https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-miesiaczka-kiedy-sie-pojawia-objawy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.