Czy waga 55 kg przy wzroście 170 cm jest zdrowa?

Witam. Mam prawie 23 lata, żyję aktywnie. Studiuję, pracuję, lubię sport i zdrowe odżywianie. Czy jest sens, żeby się odchudzać przy wzroscie 170 cm i wadze 58-60? Moja idealna waga to około 55 kg, jednak bardzo cieżko muszę pracować, żeby ją osiagnąć i utrzymywać (wiąże się to z takimi wyrzeczeniami jak brak słodyczy i zbędnego tłuszczu w diecie). Czy jest sens, żeby odchudzać się do tej wagi? Dodam jeszcze, że jestem "mocnej budowy ciała".
ponad rok temu

Witam!

Masa ciała wynosząca 55 kg przy wzroście 170 cm, mieści się jeszcze w normie. Wskaźnik masy ciała BMI wyniesie wtedy 19 (norma od 18,5 do 24,9). Jednak, aby uzyskać tę wagę, wyrzeczenie się słodyczy i tłustych dań jest niezbędne.

Powinna Pani jeść 5 posiłków dziennie o stałych porach i wybierać produkty niskotłuszczowe. Zazwyczaj u osób bez nadwagi, a chcących się odchudzać, stosuje się dietę 1000 kcal. Jest to dieta ubogoenergetyczna i niskotłuszczowa.

Aby nie odczuwać głodu należy ją dobrze zaplanować, a więc rozdzielić jedzenie na 5 stałych godzin oraz wybierać produkty niskokaloryczne - można ich bowiem zjeść więcej niż normo- lub wyskokalorycznych. Słodycze i tłuste dania niestety do nich nie należą.

Produkty, które może Pani jeść to: warzywa w dowolnej ilości, owoce (jedna sztuka dziennie), chudy nabiał (jogurty naturalne, kefiry, sery twarogowe - poniżej 1,5% tłuszczu), chude mięso i wędliny (drób - kurczak i indyk), chude ryby (dorsz, mintaj), jajka - 2 szt. tygodniowo, woda niegazowana w ilości 2 litrów dziennie, makarony, kasze, ryż oraz pieczywo razowe. Radziłabym dodatkowo zrezygnować z tłuszczu widocznego - masła, margaryny, a zamiast nich dodawać do surówek 1 łyżkę oliwy z oliwek - jest dużo zdrowsza i chroni serce.

Koniecznie należy zrezygnować ze słodyczy, słonych przekąsek, dań typu fast food oraz gotowych do spożycia - zawierają bardzo dużo soli i tłuszczu, słodzonych napojów gazowanych. Ograniczeniu też ulegają soki owocowe, które zawierają bardzo duże ilości cukru.

Jeśli chodzi o sens takiego odchudzania, to decyzja należy do Pani. Może nie warto się męczyć i rezygnować ze wszystkich przyjemności jedzenia. Na poczatek zachęcam do spożywania tego, co Pani lubi, ale w małych ilościach i odstępach ok. 3 godzin. Jedzenie o stałych porach poprawia metabolizm i chroni przed napadami głodu. Później, stopniowo może Pani zacząć wprowadzać w życie zasady zdrowego jedzenia, a więc unikać produktów, które nie wnoszą nic pożytecznego do naszej diety, np. słodyczy.