Czy wcześniak może mieć kontakt z dziadkami?

Witam, jestem mamą wcześniaka 35 tydz ciąży urodzony 13.03.2020 waga urodzeniowa 2260g obecnie 8 tyg waga 4580g mieliśmy konta z dziadkami teraz pytanie czy możemy już odwiedzać dziadków u nich w domu czy lepiej jeszcze ograniczyć się do wizyt u nas w domu i ewentualnie spacerów w bliskiej okolicy?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, to Pani musi sama dokonać oceny ryzyka zakażeniem Covid-19 swojego dziecka. Im większa liczba osób, z którymi dziecko ma kontakt, tym większe potencjalne ryzyko. Warto wziąć pod uwagę to, że zarówno Państwo, jak i rodzice, zapewne wychodzicie z domów, macie kontakt z innymi osobami – więc to ryzyko rośnie, bowiem wirus SARS-CoV-2 może się przenosić przez kontakty w pracy, w sklepie oraz z przedmiotami dotykanymi przez zainfekowanych. Tutaj znajdzie Pani artykuł o grupach ryzyka i śmiertelności w przypadku zachorowania na Covid-19, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-smiertelnosc. Warto dodać, że choć pisze Pani już o dziecku ośmiotygodniowym, to jednak wciąż jest to niemowlę, które może być szczególnie podatne na infekcje różnego rodzaju – nie tylko koronawirusowe. Choć obecne badania wskazują, że dzieci są grupą najłagodniej przechodzącą zachorowanie Covid-19, to jednak wcześniaki są często dziećmi z obniżoną odpornością. Najczęstszym powikłaniem zdrowotnym są u nich infekcje układu oddechowego. Lekarze apelują, aby unikać sytuacji zwiększających ryzyko zarażenia jakimś patogenem oraz zachować najwyższą ostrożność w kontaktach międzyludzkich. Więcej na temat choroby koronawirusowej u dzieci pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-u-dzieci. Zatem wydaje się, że odwiedziny i spotkania towarzyskie lepiej odłożyć na bardziej sprzyjający moment w czasie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.