Czy mogę zaszczepić się na Covid podczas karmienia piersią?

Dzień Dobry Mam 35 Lat Jestem mamą karmiącą 9 miesięczne dziecko W przyszłości chciałabym mieć jeszcze jedno dziecko z tąd moje pytanie Czy karmiąc dziecko mogę zaszczepić się przeciw koronawirusie Czy nie wpłynie to źle na dziecko i czy szczepionka nie niesie ze sobą skutków ubocznych w postaci problemów w zajściu w ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

choć wciąż trwają badania nad dostępnymi szczepionkami przeciwko COVID-19 i nadal nie wiemy o nich wszystkiego, to z pewnością żadna z obecnie wprowadzonych na rynek nie zawiera żywego, stanowiącego zagrożenie dla kogokolwiek, wirusa SARS-CoV-2. Nic nie wskazuje na to, by szczepionka stanowiła zagrożenie dla płodności kobiet, a przynajmniej nie istnieją żadne badania, które dowodziłyby takiego skutku szczepienia przeciw COVID-19.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/prof-szuster-ciesielska-o-szczepionkach-pfitzera-i-moderny-beda-nas-chronily-przed-roznymi-typami-koronawirusow-wideo.

Co do szczepienia w okresie laktacji, to niestety trudno o jednoznaczną odpowiedź – ciężarne, matki karmiące i dzieci nie zostały uwzględnione w badaniach, które mogłyby dać odpowiedź na Pani pytanie. Natomiast dane niekliniczne nie wskazują na szkodliwy wpływ na kobiecą płodność, laktację czy niemowlę lub rozwijający się płód.

Eksperci zalecają, by kobiety ciężarne i karmiące piersią szczepiły z uwagi na fakt, iż szczepionki przeciw COVID-19 nie zawierają żywego wirusa, który mógłby spowodować zachorowanie płodu czy niemowlęcia lub dziecka karmionego piersią. Natomiast specjaliści nie wykluczają, że szczepienie w okresie laktacji mogłoby być nawet korzystne dla dziecka – możliwe, że przeciwciała wytworzone dzięki szczepionce SARS-COV-2 przenikają do mleka matki, wspierając odporność dziecka.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-zapisac-sie-na-szczepienia-przeciw-covid-19-wyjasniamy-krok-po-kroku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.