Czy zaprzestanie masturbacji może okazać się szkodliwe dla zdrowia?

Dzień dobry, 21 lat Jeszcze około 2 miesiące temu masturbowałem się praktycznie co 2, 3 dni. W przeszłości nawet częściej. Wynikało to z mojego popędu seksualnego lecz również wykorzystywałem do tego często filmy pornograficzne. Kiedy postanowiłem to rzucić bez problemu wytrzymuję do tygodnia. Raz w tygodniu muszę to jeszcze robić, ale widzę radzę sobie coraz lepiej i nie oglądam już pornografii. Wiem że podjąłem dobrą decyzję ale czytałem też na różnych forach że to może być niezdrowe. Zauważyłem brak porannych erekcji również ok. 2 miesiące temu, chociaż w ciągu dnia wszystko jest w normie i nie mam problemu z pełnym wzwodem. Czy poranny wzwód wróci do normy? czy powinienem całkowicie odstawić masturbację do czasu współżycia?

Dzień dobry!

Masturbacja jest naturalnym, prawidłowym, powszechnym sposobem zaspokajania potrzeb seksualnych, szczególnie (ale nie tylko) dla osób, które nie współżyją z partnerem/ partnerką. Nie ma żadnego powodu medycznego ani psychologicznego, aby całkowicie rezygnować z masturbacji. Sytuacja staje się nieco bardziej złożona, kiedy masturbacja ma charakter uzależnienia, kompulsji, utrwala się jako nawykowa itp. Wtedy warto osobiście skonsultować się z terapeutą.

Pozdrawiam!