Depresja spowodowana nadmiarem wolnego czasu

Proszę o pomoc.Nie radzę sobie z depresją która jest spowodowana nadmiarem wolnego czasu.Wystarczy, że mam np 4 dni wolnego od pracy i moja głowa jest pełna złych myśli na które pracując zwyczajnie nie mam czasu.W czasie wolnego zaniedbuje siebie, nie chce mi sie kapac, nie przebieram ubrań, nie maluje sie, po prostu o siebie nie dbam.Czuję niepokój, pustke.Rozpamiętuje złe wspomnienia i często płacze.Jak mogłabym zagospodarować wolny czas i czy udać się z tym problemem do psychologa?

Dzień dobry!

Być może jest tak, że obniżony nastrój, pesymistyczne myśli, zaniedbywanie siebie itp., pojawiają się w głównie lub tylko w ciągu wolnych dni, ale na pewno to nie wyłącznie wolne dni są ich przyczyną. Źródła depresji zazwyczaj są złożone i głębsze - warto do nich dotrzeć.
Na pytanie, jak zagospodarować wolny czas, trudno znaleźć jedną uniwersalną odpowiedź. Życie większości ludzie wypełniają wtedy zarówno czynności związane z wypełnianiem obowiązków (formalne, urzędowe, zakupy, sprzątanie itp.), a także hobby, przyjemności, czas na relaks, sport oraz relacje z ludźmi, kontakty ze znajomymi czy z rodziną. Nie wspomina Pani, czym się zajmuje, co lubi, a czego nie, jak Pani wyobrażałaby sobie swój idealny, wymarzony wolny dzień.
To również może być jednak niepokojący objaw, jeśli dbałaby Pani o siebie tylko "w jakimś celu i z jakiegoś powodu". Warto, żeby Pani celem zadbać o swój dobry nastrój, dobry wygląd i dobrą kondycję nawet wtedy, jeśli na dany dzień nie ma Pani żadnych konkretnych planów - robiąc to dla samej siebie.
Moim zdaniem warto skonsultować się np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!