Dlaczego dziecko nie utrzymuje moczu?

Witam. Moja 4 letnia córka od roku jest odpiluchowana by)ło wszystko wporządku. Od 3 miesiecy mam nawracający problem córka nie utrzymuje moczu popuszcza czasami raz dwa razy dziennie a czasami czesciej wszystkie badania wychodzą prawidłowe. Co mam robic?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany z aktualnym stanem u Pani dziecka. Możliwe, że jest on przejściowy bez poważniejszych przyczyn, aczkolwiek warto to skontrolować.

W pierwszej kolejności zalecamy Pani konsultację z lekarzem pediatrą, który na pewno pomoże znaleźć źródło takiego problemu. Przede wszystkim warto wykonać dziecku analizę moczu wraz z posiewem, a także pełną morfologię wraz z kreatyniną oraz wskaźnikami zapalnymi. Dodatkowo można by wykonać USG jamy brzusznej. Prawidłowe wyniki tych badań pozwolą wyeliminować choroby układu moczowego, jako przyczynę takiej dolegliwości.

Istnieje również pewne przypuszczenie, że córka może odreagowywać różne emocje w taki właśnie sposób poprzez nietrzymanie moczu. U dzieci w takim wieku są to nierzadkie przypadki, gdyż w tym okresie rozwojowym dziecko może tak wyrażać emocje.

Zalecamy Pani w razie przedłużającego się takiego stanu konsultację z psychologiem dziecięcym. Specjalista pomoże odnaleźć przyczynę i wskaże najlepsze rozwiązania tej przypadłości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-drog-moczowych-podstawowe-informacje

https://zdrowie.parenting.pl/nietrzymanie-moczu-u-dzieci

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nietrzymanie-moczu-u-5-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.