Dlaczego niemowlę nie może pić mleka?

Witam mój 8 miesięczny syn nie chce od 2 dni pić wcale mleka, dodam że jesteśmy na mleku modyfikowanym od początku, syn jak wypije mleko to strasznie zaczął wymiotować całym mlekiem które wypił,i później jak chce mu dać mleko to nie otwiera buźki. Teraz jest taki czas ze nie ma jak się dostać do lekarza rodzinnego, syn nie jest na nic uczulony. W dzień sobie dajemy radę bez mleczka a w nocy jak mały wstanie to nie wiem co mu podać, zamiennik mleka.

Redakcja abcZdrowie

Witam, obecne zalecenia mówią o tym, że mleko jest podstawą do ukończenia 1. roku życia. Oznacza to, że do tego momentu niemowlę powinno spożywać przede wszystkim mleko matki lub mleko modyfikowane, zaś pokarmy stałe mają uczyć dziecka nowych smaków. Zatem niesłusznie pozwala Pani dziecku na rezygnację z mleka w ciągu dnia. Natomiast z pewnością wymiotowanie po nim nie jest normalnym objawem i należy to jak najszybciej skonsultować z pediatrą. Nie należy podawać tego samego mleka, jeśli dziecko na nie tak reaguje. Być może przyczyną jest właśnie nietolerancja pokarmowa i warto zmienić mleko modyfikowane. Proszę również zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie ma problemów z układem trawiennym – wzdęcia, kolki, zaparcia lub biegunki, niecodzienny kolor stolca – mogą to również być sygnały nietolerancji pokarmowej. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-na-mleko-krowie-u-dzieci. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku istnieje wiele mieszanek mlekozastępczych, które mogą zaspokoić wymagania alergików, a także niejadków – czasami dopasowanie odpowiedniej mieszanki wymaga czasu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.